Chronos, kairos a přítomnost...

text v přípravě

Existuje čas chronos a kairos. Každý je jiný a přeci jenom v našem životě máme oba. V čem se tedy liší a co jsou vlastně zač?

Čas chronos
Čas chronos je časem logickým, chronologicky uspořádaným, měřitelným a přesně definovaným. Logicky jsme si třeba naplánovali školení na 15:00 a předtím schůzku ve 13:00. Tento údaj si dáváme do diáře a počítáme s ním.
V naší kultuře jsme často posedlí časem chronos a zapomínáme na čas kairos. Samozřejmě pro velice efektivní time-management je čas chronos stěžejní.

Čas kairos
Původ času kairos pochází z řecké mytologie od samotného boha Kairos. Ten byl bohem příhodného času čili příznivé příležitosti a nejpříhodnějšího okamžiku.
Čas kairos je časem hůře měřitelným, hůře plánovaným a hůře definovatelným. Prostě není logický, ale zahrnuje v sobě všechno, co se může stát (zácpa na dálnici, nehoda, padající meteorit, vybitý telefon, zpoždění druhých lidí, onemocnění apod.) a má se stát (klient nepřijde na schůzku, protože nemá být vašim klientem, žena se na rande nedostaví, protože v tuto chvíli se setkat ještě nemáte). Prostě zahrnuje v sobě všechno mezi nebem a zemí.

Jsou národy, které mnohem více dají na čas kairos, protože stojí nad časem chronos. Zahrnuje totiž v sobě mnohem více. Setkali jste se někdy s tím, že i když jste věci naplánovali podle chronos, tak stejně to bylo nakonec jinak? Ano, jsou okolnosti, které logikou nevymyslíme. Čas kairos přirozeně vnímají lidé se silnou intuicí času (pokud si to dovolí a nepřebíjejí tento dar svou myslí) – nejvíce Jesenin a Hamlet, pak Balzac a London.