Čaje pozměněné - aromatizované, ovoněné a ochucené...

"jelikož lístky čajovníku vynikají velmi dobrou schopností absorpce nejrůznějších vůní a chutí, jsou již od pradávna doplňovány plody, květy či listy jiných rostlin; v současnosti rozlišujeme tři základní typy „pozměněných čajů“: aromatizované, ovoněné a ochucené"...


Aromatizované čaje jsou takové, které byly doplněny přírodními či chemickými esencemi ("přírodně identickými aromaty"). Mezi ovoněné se řadí takové, které absorbovaly vůně přírodního původu (např. listy čajovníku, které byly sušeny spolu s květy jasmínu, pomerančovníku apod.). Ochucený je naopak směs pravého čaje s jinými rostlinami, plody či kořením (přičemž jejich obsah nesmí přesáhnout 50 %). Velmi často přitom bývají všechny tři způsoby úprav kombinovány, čímž vzniká nespočet variant nových čajů, jež září barvami, exoticky voní a zajímavě chutnají. Jsou velmi populární. Ne každý však dokáže vnímat vše: „Vnímání různých chutí na povrchu jazyka není rovnoměrné. Mnozí si z hodin biologie pamatují mapu jazyka: vnímání sladkých podnětů na špičce, slaných a kyselých po stranách a hořkých na kořeni. To je však nepřesné – každý pohárek na jazyku může totiž vnímat všechny chuti. Vnímání je ale v různých oblastech jazyka různě citlivé. Hořké podněty jsou nejcitlivěji vnímány na kořeni jazyka, sladké na špičce a kyselé po stranách. Slané podněty jsou vnímány se stejnou intenzitou po celém obvodu jazyka. Ze všech chuťových buněk jsou nejcitlivější receptory hořkosti. Jejich citlivost, podobně jako citlivost sladkých receptorů, kolísá v závislosti na jednotlivých typech molekul. Rozložení chuťových pohárků je specifické pro určitý živočišný druh. Například u krysy je odpověď na sladké podněty větší v zadní části jazyka, na slané v přední. Citlivost k chuťovým podnětům se liší i mezi jednotlivci. Asi čtvrtina lidí je k chuťovým podnětům mnohem citlivější než ostatní. Tyto odlišnosti jsou podmíněné geneticky a odrážejí rozdíly v počtech chuťových pohárků na jazyku.“ (1)

Užívejte si upravených čajů. Ale! Vyhýbejte se čajům s chemií! Proč? Je nanejvýš neodpovědné zamořovat si tělo dalšími chemickými látkami prostřednictvím čajů. Možná nevíte, že za posledních 100 let bylo do oběhu uvedeno přes 10 miliónů chemických látek a nikdo netuší, jak reagují s miliardami buněk našeho mozku. Do této „moderní“ chemie patří i různá aromata. Komplikací je, že se podle platných předpisů nemusí uvádět, zda jsou v čaji použita aromata umělá nebo jde o aromatické složky přírodního původu. Soustřeďte se na čaje v bio kvalitě (s certifikací). Dávejte přednost čajům ochuceným a ovoněným přírodními ingrediencemi, které v čaji zůstávají a které neobsahují žádnou aromatizaci. Takový dobrý čaj poznáte lehce podle popisu (nesmí obsahovat termíny „aromata“, „aromatizovaný“) a podle vzhledu (vložené složky). Neočekávejte žádnou velkou „razantnost“ ve vůni a v chuti. Ta je vlastní především chemii. Čaj bude spíš jemný a v chuti velmi decentní. Vložené ingredience  - až na výjimky - nemusí (a neměly by!) zcela překrývat vlastní projevy čistého čaje.

Velmi pěkné jsou čaje se zázvorem, s kousky citrusů, s poupaty růží, květy osmanthu, limetkovými listy, mátou, ibiškem, ovocem bael, s květy jasmínu, citronovou trávou (viz obrázek), listy pandánu, s kokosem a kořením (badyán, pepř, hřebíček, skořice, kardamom, šafrán aj.), s kvalitním sušeným ovocem, karamelem a podobně.

Správně a citlivě pozměněný čaj je velmi vhodný pro všechny milovníky pestrých nasládlých, nakyslých a jiných příjemných chutí, kterým nálev pouze z čajových lístků jednoduše nechutná, přitom ale chtějí využít jeho zdravotních benefitů :-).

 (1) Chuť, smysl nejen hedonický, kolik máme chutí?, Blanka Kalinová, Vesmír 85, 532, 2006/9

pozn.:
uvedený text je upravenou částí mého článku publikovaného v časopisu VĚ HVĚZDÁCH - rodinný časopis (č. 100, leden-únor/2021, čajový článek č. 83)