... úvodní text - právě v rekonstrukci!
Příklad extrémně nekvalitního jiaogulanu, baleného v obyčejném PE zip sáčku. Patrná je nejen převládající drť ale i spousta cizorodých příměsí - v pouhých 50 gramech byliny je několik kamínků (největší jsou dobře vidět). Připojen byl text ("etiketa") bez zákonem vyžadovaných náležitostí a uveden zcela nesmyslný předpis přípravy čaje.
Kvalitní thajský jiaogulan (třída NepustilTea-standard) má rolované listy (je zpracovaný technologií podobnou výrobě pravého zeleného čaje). Občas v něm najdeme řapíky (nepřevládají!), neobsahuje drť či stonky a viditelný prach. Cizorodé příměsi jsou výjimkou. Bylina má relativně stejnoměrnou zrnitost (= snadné odměření a dávkování). Specifická bylinná (hořko/sladká) chuť, typická výrazná/dlouhá dochuť a příjemná vůně jej předurčují pro dlouhodobé/opakované pití i množnost přípravy metodou Gong Fu Cha)!
Příklad thajského nerolovaného jiaogulanu určeného pro thajský trh. Směs různě polámaných listů, řapíků a stonků. Bylina není zpracována jako pravý čaj (je pouze sušena) a postrádá chuťové vlastnosti rolovaného jiaogulanu (=> především pověstnou sladkou dochuť). Pro nesnadné odměření množství byliny pro přípravu a (zejména) kvůli poměrně nepříjemné bylinné chuti (způsobené značným množstvím oddenků) není příliš vhodná k pití.
Příklad balení částečně rolovaného jiaogulanu, velmi dobře vypadajícího, s minimem cizorodých příměsí a s vynikající chutí i dochutí. Stejnoměrná zrnitost usnadňuje odměřování. Dost mě překvapilo, že nejde o thajský ale čínský produkt, chytře připravený pro thajský trh, tj. obsloužený špičkovým marketingem. Ale ty rozbory..., hrůza -extrémně vysoký obsah rtuti (zejména), olova a kadmia jej činí přímo nebezpečným zdraví...
Příklad balení thajského jiaogulanu v sáčku z PE, uvnitř jsou na drobno rozlámané nerolované listy, řapíky, stonky a hlavně prach. Bylina není zpracována jako pravý čaj (je pouze sušena), postrádá chuťové vlastnosti rolovaného jiaogulanu (má poměrně nepříjemnou bylinnou chuť a chybí sladká dochuť). Bylinu lze relativně dobře odměřovat.
Příklad vietnamského jiaogulanu v čajovém smáčecím sáčku. Produkt je tvořen sekanou bylinou a obsahuje řapíky a oddenky. Zpracování je mi neznámé. Chuťové vlastnosti thajského jiaogulanu (hořko/sladká chuť a pověstná sladká dochuť) jsou zde nahrazeny palčivou bylinnou pachutí. Bylina je odměřena již výrobcem (2g v sáčku). Více viz recenze.
Příklad extrémně nekvalitního balení (50 g, netto) rolovaného (údajně thajského) jiaogulanu nízké kvality (silně rozdrobeného, plného cizorodých příměsí). Jedná se o "školní příklad" jiaogulanu u kterého nestojí za námahu jej popisovat, vařit a kupovat..., etiketa chybí, text jsem záměrně přeložil (= ze zákona nemohu zveřejnit údaje o výrobci/prodejci ani obrázkem).
Příklad jiaogulanu čínské provenience dováženého do Čech, pod označením bylinný čaj a vydávaný za "velmi speciální sortu" . Dle mých zkušeností se jedná o vedlejší produkt (odpad při třídění - řapíky a oddenky se zbytky listů) strojové sklizně jiaogulanu. Nálev překvapí silnou bylinnou chutí (až nepříjemnou pachutí) a štiplavou dochutí. Zamotanec znemožňuje snadné odměření. Obsah těžkých kovů apod. mi není znám.
"Do očí bijící" příklad jiaogulanu (pokud to vůbec jiaogulan je....), jež zřejmě nebyl původně určen pro pití ale k balení do nálevových sáčků nebo směsí s jinými bylinami. Proč je drť skořicové barvy lze jen hádat. Buď se jedná o starý produkt, produkt nějak poničený, produkt s obsahem dalších bylin nebo mleté oddenky. Každopádně prášek vůbec nebudí důvěru! Prodejcem je na webu vydává za jiaogulan thajský (===> na etiketě není samozřejmě původ uveden, stejně jako další - ze zákona - povinné údaje). Osobně jsem se na thajském trhu s jiaogulanem takové barvy zatím nesetkal. Jiaogulan sebehorší kvality byl vždy zelený. Dá se zobrazené vůbec pít? (...Přiznám se, že jsem to nezkusil...)
Příklad jiaogulanu z Číny. Zřejmě pouze sušená bylina (nezpracovaná jako pravý čaj) velmi výrazné bylinné (až nepříjemné štiplavé chuti) obsahující dost oddenků. Bylina se špatně odměřuje a postrádá chuťové vlastnosti thajského jiaogulanu i jeho pověstnou specifickou hořko/sladkou chuť a dlouhou sladkou dochuť.
Příklad jiaogulanu z Číny v nálevovém smáčecím sáčku. Drobnozrnná náplň je převážně tvořena řapíky a oddenky. Chuť velmi silná bylinná a nepříjemná (typická sladká dochuť chybí) . Bylina je odměřena již výrobcem (cca 2g v sáčku) a kvalitně strojně balena.
Příklad čínské směsi jiaogulanu s pravým zeleným čajem (cca 21%, větší ploché útržky listů) a jinými bylinami ve smáčecích nálevových sáčcích. Podíl jiaogulanu je necelých 30%. Jaké kvality těžko odhadnout. Produkt je dobře balen. Vůně nevýrazná. Nálev je bylinný, spíš hořký, bez sladkosti a příjemných dochutí, ... tak trochu pro otrlé nadšence bylinných chutí.
Příklad jiaogulanu z Číny v nálevových smáčecích sáčcích. Velmi drobnozrnná náplň je s nejvyšší pravděpodobností tvořena převážně listy. Chuť velmi silná bylinná a nepříjemná. Chybí sladká dochuť. Bylina je odměřena již výrobcem (cca 2g v sáčku) a dobře balena.
Příklad odpadu při finální úpravě thajského jiaogulanu. Převládá prach a drobné součásti (cca 1,5 mm). Tento produkt lze využít v nálevových sáčcích, pro koncentráty a směsi. Chuť velmi silná bylinná, sladkost a dochuť vyhovující. Pro svou bylinnou sílu se pro běžné pití nehodí. V důsledku rozdrcení bylina rychle stárne, mění chuť a barvu. Ovšem kdo chce pít driáky zhotovené z odpadu něchť jej pije s radostí (===> "proti gustu žádný dišputát"... )
Příklad špičkové kvality thajského jiaogulanu (sorta NepustilTea-superior, bio). Obsahuje pouze sbalené listy a části listů, bez oddenků a dlouhých řapíků. Dobře se odměřuje a má skvělou, silnou zaoblenou chuť i dlouhotrvající sladkou dochuť. Snese několik nálevů..., podobně jako nejkvalitnější pravé čaje a je vhodný pro metodu přípravy Gong Fu Cha. Jde o sortu mimořádné kvality (===> pečlivý selektivní -ruční- sběr), vzácný produkt, jež je obvykle hůř dostupný.
Jiaogulan nejvyšší kvality (NepustilTea-superior, bio) se vyznačuje pěknými "čajinkami" a 100% čistotou. Lepší produkt na trhu nenajdete!
Nepříliš kvalitní thajský jiaogulanu = obsahuje nadbytek řapíků a oddenků. Relativně dobře se odměřuje. Chuť odpovídá vzhledu, tj. převládá výrazná bylinná chuť a dochuť.
Příklad odpadu (oddenky se zbytky listů a stonky jiných bylin) z finální úpravy běžné sorty jiaogulanu (určeného pro thajský trh). Chuť bylinná, nálev světlý, rozhodně bych tuto "speciální sortu" jiaogulanu nepil ani kdybych jej obdržel zdarma (účinné jsou pouze listy)...
Z této "špičkové" sorty jiaogulanu čínské provenience jsem si nálev udělal "ex post", jiaogulan jsem totiž od čínského dodavatele v ČR velkoobchodně (na žádost jednoho zákazníka) koupil bez předchozího ochutnání..., a to jsem dělat neměl. Pěkně jsem totiž naletěl a jak se česky hezky říká "prohloupil". "Kupovat zajíce v pytli" se skutečně nemusí vyplatit! Zakroužkované listy v originálním 1 kg balení (PE pytel) patří čaji (stejně tak spousta silnějších hnědých větviček nebo tmavě hnědozelených lístků různého vzhledu - viz níže). Přestože dodavatel reklamaci uznal, nepřipustil že jde o směs jiaogulanu s čajem. Zakroužkované listy (můžete si je prohlédnout níže) označil následovně (cituji doslova část jeho vyjádření) "Světlé lístky byly identifikovány jako starší listy Jiao Gulanu, či listy vzrostlejší rostliny Jiao Gulan."...
Zde je výše popsaná směs vyluhovaná, svěže zelené listy patří opravdu jiaogulanu, všechny světlé a tmavší listy (celé, potrhané, části řapíků a flešů) pak pravému čaji, uvedená kombinace se za suchého stavu špatně odhaluje (hlavně pokud se s tím nepočítá a zkušenost s podvody chybí). Přimíchané listy čaje se v nálevu silně projeví vyluhováním nepříjemných tříslovin, nálev je značně zakalený a bez jiskry)..., s tímto nelegálně prodávaným produktem (viz ROHY - Registr rozhodnutí hlavního hygienika ČR) se lze na českém trhu a v e-shopech běžně setkat! Poznáte jej lehce, když si zhotovíte nálev a listy prozkoumáte. Kvalitní thajský jiaogulan nesmí obsahovat přímíšeniny pravého čaje (listů nebo řapíků, větviček apod.) a jiných bylin v takovém množství (maximálně ojediněle).
Defilé jednotlivých součástí směsi, kterých je šest: a listy jiaogulanu, typické tmavěji zelené barvy, b světlejší samostné -různě pevně sbalené- čajové lístky, c tmavší čajové lístky s větvičkou, d samostatné tmavě zelenohnědé čajové lístky bez větvičky, sbalené jinak než světlé čajové lístky (b), e řada úlomků různých stonků nepatřících jiaogulanu ale spíše čajovníku, případně jiným bylinám, f stonky/oddenky a řapíky listů jiaogulanu
Vzhled jednotlivých vyluhovaných součástí směsi a barva nálevu: a) listy jiaogulanu, typické tmavěji zelené barvy, b) světlejší samostatné sbalené čajové lístky, c tmavší čajové lístky s větvičkou, d samostatné tmavě zelenohnědé čajové lístky bez větvičky, e řada úlomků různých stonků nepatřících jiaogulanu ale spíš čajovníku a jiným bylinám, f trochu stonků a oddenků jiaogulanu - rozdílnost nálevů není třeba komentovat, je zřejmá na první pohled... (podrobnější náhledy viz níže)
Nálev a listy vyluhovaného jiaogulanu - všimněte si nejenom typické zelené barvy listu ale i jeho zvláštně zoubkovaného okraje (může být mírně špičatější) a žilnatiny..., v šálku je typický prach (chloupky a úlomky vznikající při zpracování listu, jež je mnohem tenčí/křehčí než list čajovníku), nálev je relativně chuťově OK.
Nálev a listy vyluhovaného čaje - všimněte si žilnatiny i okrajů listů typických pro čajovník..., barva netypická pro jiaogulan, v nálevu není mnoho drobných částí a prachu, nálev je chuťově identický s nálevem běžného zeleného čaje (levný gunpowder apod.).
Nálev a listy vyluhovaného čaje (pravděpodobně nějaký oolong) - všimněte si, že jde o části lístků na silných větvičkách nepatřící jiaogulanu ale čajovníku (kulaté hnědé stonky), barva odlišná od předchozích listů, chuť blížící se k mírně pečenému levnému oolongu.
Nálev a listy vyluhovaného čaje (zřejmě nějaký oolong) - listy jsou velmi tuhé, pevně podélně rolované a vůbec se nerozvinuly, rozhodně nepatří jiaogulanu, barva je příliš tmavá, stejně tak nálev, jež se chuťově blíží k nějakému více pečenému (tmavšímu) oolongu.
Nálev ze stonků/větviček čaje (a jiných bylin) - stonky dřevnaté, kulaté, nerýhované i s kůrou/lýkem akorát nabobtnaly, chuť nálevu evokuje "onči" (větvičky z pečených oolongů).
Typické lodyhy, oddenky a části řapíků listů jiaogulanu - odpovídá jak barva (zelené odstíny) tak vzhled (rýhování a průřez), nálev je světlý a chuťově nedobrý (obecně je známo, že stonky celkově kazí chuť jakéhokoliv nálevu jiaogulanu).
Příklad rozdílnosti nálevů: a = zelený čaj (Gunpowder, špičková kvalita, Čína), b = zelený čaj (Tai Lao, Čína), c = zelený čaj (Yong Xi Huo Qing, Čína), d = zelený čaj (Green Oolong Tea, Thajsko), e = oolong (Haiyih superior, Vietnam), f = oolong (Feng Huang Dan Cong, Čína), g = jiaogulan (Thajsko) ===> luhováno v degustačním šálku, 3 min., voda 100°C).
Příklad rozdílnosti habitu listů (pravý čaj - zelený, polozelený/oolong + listy Jiaogulanu): a = zelený čaj (Gunpowder, Čína), b = zelený čaj (Tai Lao, Čína), c = zelený čaj (Yong Xi Huo Qing, Čína), d = zelený čaj (Green Oolong Tea, Thajsko), e = oolong (Haiyih superior, střední Vietnam), f = oolong (Feng Huang Dan Cong, Čína), g = jiaogulan (severní Thajsko).
Na českém trhu prodávaný jiaogulan (originálně balený v Číně) = názorný příklad prodeje se zcela chybnými údaji na etiketě (dle mého názoru a zkušeností by text těžko prošel při schvalování/notifikaci produktu pro prodej v České republice), bylina má skutečně nepříjemnou "bylinnou" chuť bez sladkosti a dost drtě (ojediněle lodyhy). Datum na etiketě nesouhlasí s datumem expirace na balení..., etiketa přelepovaná (... dvě na sobě, proč?)
Další podobný produkt s nepovolenými údaji na etiketě. Jeho vzhled je podobný "speciálnímu jiaogulanu" - viz obrázek výše, chuť bylinná, nevýrazná bez jakékoliv sladkosti (důsledek složení - převažují oddenky byliny), dokonce mi připadalo, že bylina není dobře usušena (důsledek skladování nebo výroby ?).
Oba naposledy zmíněné produkty vedle sebe, není ani potřeba upřesňovat který je který...
Originálně balený thajský produkt je k dostání v Thajsku i v Čechách, v našich končinách s podivným označením "thajská liána" (ani mě nepřekvapuje, co jsou obchodníci schopni vymyslet za bludy), že by i dovoz byl dokonale vymyšlen a deklarován (a clen) jako liána?
Zřejmě je toto balení nejlépe umístit na slunce (když už má průhledný obal), jiaogulan je totiž na slunce zvyklý a u nás by mu mohla být dost zima; když slunce nesvítí, dejte ho na topení, tomuto produktu to už neublíží...
Balení skrývá bylinu se značným podílem oddenků/stonků, jež kazí vzhled i chuť...
Natural Products (pocházející z EU - SRN a původem z Číny) jsem objednal přes internet...
Za dost eur jsem obdržel jiaogulan v jednoduchém papírovém sáčku a ještě s okénkem pro dobrý (můj) náhled či pro výhled byliny, ... zasilatel to primárně neupřesnil.
Tento jiaogulan považuji za vítěze všech jiaogulanových vylomenin; začal se napřed prodávat na Slovensku a dnes je i v Čechách; celé výhonky s lístky (jak vypadají lze dohledat na stránkách čínského producenta) jsou baleny do koulí (výrobce je označuje jako "Dragon ball shaped Jiaogulan tea" čili zřejmě "Jiaogulanové dračí koule") a aby vše drželo pohromadě, je přidána sladké pojivo - sacharóza (cukr), což je na produktu vidět a hlavně sladká chuť nálevu pak s přehledem přebíjí ostatní vjemy, dokonce i vůni; o zdravotním prospěchu lze diskutovat, ačkoliv je obecně známo, že léčebně jsou účinné především listy (patřičně vzrostlé)...
Čínský výrobce na svých stránkách řadí bylinu mezi Flavored Tea a myslí tím zřejmě v produktu obsažené sladidlo; ... český šiřitel této vylomeniny na etiketě pro jistotu neuvádí nic, ... buď plánovitě klame spotřebitele nebo na to zapomněl; nasnadě je otázka, proč je potřeba jiaogulan - což je chuťově brilantně vyvážená bylina (a sladkost - jako jedna z mnoha chutí - je jí vlastní) - ještě přichucovat cukrem? Pokud to sladké lepidlo cukrem (zdá se mi, že nějak sladí příliš).
Pozn.:
2022-05-23 - našel jsem v prodeji tentýž produkt s uvedeným složením - Jiaogulan (ženšen pětilistý), sacharóza.
Další čínská varianta jiaogulanu - prodáváno jako "Jiao Gu Lan - Dračí fousy", zaznamenáno 2022-05-23.