Jiaogulan - kvalita

... úvodní text - právě v rekonstrukci!

extremne_nekvalitni

Příklad extrémně nekvalitního jiaogulanu, baleného v obyčejném PE zip sáčku. Patrná je nejen převládající drť ale i spousta cizorodých příměsí - v pouhých 50 gramech byliny je několik kamínků (největší jsou dobře vidět). Připojen byl text ("etiketa") bez zákonem vyžadovaných náležitostí a uveden zcela nesmyslný předpis přípravy čaje.

jiaogulan-NepustilTea-standard-spickova_trida-byliny-BIO

Kvalitní thajský jiaogulan (třída NepustilTea-standard) má rolované listy (je zpracovaný technologií podobnou výrobě pravého zeleného čaje). Občas v něm najdeme řapíky (nepřevládají!), neobsahuje drť či stonky a viditelný prach. Cizorodé příměsi jsou výjimkou. Bylina má relativně stejnoměrnou zrnitost (= snadné odměření a dávkování). Specifická bylinná (hořko/sladká) chuť, typická výrazná/dlouhá dochuť a příjemná vůně jej předurčují pro dlouhodobé/opakované pití i množnost přípravy metodou Gong Fu Cha)!

nerolovany_kvalitni

Příklad thajského nerolovaného jiaogulanu určeného pro thajský trh. Směs různě polámaných listů, řapíků a stonků. Bylina není zpracována jako pravý čaj (je pouze sušena) a postrádá chuťové vlastnosti rolovaného jiaogulanu (=> především pověstnou sladkou dochuť). Pro nesnadné odměření množství byliny pro přípravu a (zejména) kvůli poměrně nepříjemné bylinné chuti (způsobené značným množstvím oddenků) není příliš vhodná k pití.

jiaogulan_thajsky_cinsky

Příklad balení částečně rolovaného jiaogulanu, velmi dobře vypadajícího, s minimem cizorodých příměsí a s vynikající chutí i dochutí. Stejnoměrná zrnitost usnadňuje odměřování. Dost mě překvapilo, že nejde o thajský ale čínský produkt, chytře připravený pro thajský trh, tj. obsloužený špičkovým marketingem. Ale ty rozbory..., hrůza -extrémně vysoký obsah rtuti (zejména), olova a kadmia jej činí přímo nebezpečným zdraví...

nerolovany_baleny

Příklad balení thajského jiaogulanu v sáčku z PE, uvnitř jsou na drobno rozlámané nerolované listy, řapíky, stonky a hlavně prach. Bylina není zpracována jako pravý čaj (je pouze sušena), postrádá chuťové vlastnosti rolovaného jiaogulanu (má poměrně nepříjemnou bylinnou chuť a chybí sladká dochuť). Bylinu lze relativně dobře odměřovat.

jiao_sacek

Příklad vietnamského jiaogulanu v čajovém smáčecím sáčku. Produkt je tvořen sekanou bylinou a obsahuje řapíky a oddenky. Zpracování je mi neznámé. Chuťové vlastnosti thajského jiaogulanu (hořko/sladká chuť a pověstná sladká dochuť) jsou zde nahrazeny palčivou bylinnou pachutí. Bylina je odměřena již výrobcem (2g v sáčku). Více viz recenze.

vegetalismus_sacek

Příklad extrémně nekvalitního balení (50 g, netto) rolovaného (údajně thajského) jiaogulanu nízké kvality (silně rozdrobeného, plného cizorodých příměsí). Jedná se o "školní příklad" jiaogulanu u kterého nestojí za námahu jej popisovat, vařit a kupovat..., etiketa chybí, text jsem záměrně přeložil (= ze zákona nemohu zveřejnit údaje o výrobci/prodejci ani obrázkem).

long_xu_cao_jiaogulan

Příklad jiaogulanu čínské provenience dováženého do Čech, pod označením bylinný čaj a vydávaný za "velmi speciální sortu" . Dle mých zkušeností se jedná o vedlejší produkt (odpad při třídění - řapíky a oddenky se zbytky listů) strojové sklizně jiaogulanu. Nálev překvapí silnou bylinnou chutí (až nepříjemnou pachutí) a štiplavou dochutí. Zamotanec znemožňuje snadné odměření. Obsah těžkých kovů apod. mi není znám.

vegetalismus_mlety_jiaogula

"Do očí bijící" příklad jiaogulanu (pokud to vůbec jiaogulan je....), jež zřejmě nebyl původně určen pro pití ale k balení do nálevových sáčků nebo směsí s jinými bylinami. Proč je drť skořicové barvy lze jen hádat. Buď se jedná o starý produkt, produkt nějak poničený, produkt s obsahem dalších bylin nebo mleté oddenky. Každopádně prášek vůbec nebudí důvěru! Prodejcem je na webu vydává za jiaogulan thajský (===> na etiketě není samozřejmě původ uveden, stejně jako další - ze zákona - povinné údaje). Osobně jsem se na thajském trhu s jiaogulanem takové barvy zatím nesetkal. Jiaogulan sebehorší kvality byl vždy zelený. Dá se zobrazené vůbec pít? (...Přiznám se, že jsem to nezkusil...)

jiaogulan_cinsky_bylinna_ch

Příklad jiaogulanu z Číny. Zřejmě pouze sušená bylina (nezpracovaná jako pravý čaj) velmi výrazné bylinné (až nepříjemné štiplavé chuti) obsahující dost oddenků. Bylina se špatně odměřuje a postrádá chuťové vlastnosti thajského jiaogulanu i jeho pověstnou specifickou hořko/sladkou chuť a dlouhou sladkou dochuť.

cinsky_nalevove_sacky_1

Příklad jiaogulanu z Číny v nálevovém smáčecím sáčku. Drobnozrnná náplň je převážně tvořena řapíky a oddenky. Chuť velmi silná bylinná a nepříjemná (typická sladká dochuť chybí) . Bylina je odměřena již výrobcem (cca 2g v sáčku) a kvalitně strojně balena.

tianshi_smes_antilipidovy

Příklad čínské směsi jiaogulanu s pravým zeleným čajem (cca 21%, větší ploché útržky listů) a jinými bylinami ve smáčecích nálevových sáčcích. Podíl jiaogulanu je necelých 30%. Jaké kvality těžko odhadnout. Produkt je dobře balen. Vůně nevýrazná. Nálev je bylinný, spíš hořký, bez sladkosti a příjemných dochutí, ... tak trochu pro otrlé nadšence bylinných chutí.

jiaogulan_sk

Příklad jiaogulanu z Číny v nálevových smáčecích sáčcích. Velmi drobnozrnná náplň je s nejvyšší pravděpodobností tvořena převážně listy. Chuť velmi silná bylinná a nepříjemná. Chybí sladká dochuť. Bylina je odměřena již výrobcem (cca 2g v sáčku) a dobře balena.

jiaogulan_odpad_ze_zpracova

Příklad odpadu při finální úpravě thajského jiaogulanu. Převládá prach a drobné součásti (cca 1,5 mm). Tento produkt lze využít v nálevových sáčcích, pro koncentráty a směsi. Chuť velmi silná bylinná, sladkost a dochuť vyhovující. Pro svou bylinnou sílu se pro běžné pití nehodí. V důsledku rozdrcení bylina rychle stárne, mění chuť a barvu. Ovšem kdo chce pít driáky zhotovené z odpadu něchť jej pije s radostí (===> "proti gustu žádný dišputát"... )

jiaogulan-NepustilTea-superior-nejvyssi-trida-byliny-BIO

Příklad špičkové kvality thajského jiaogulanu (sorta NepustilTea-superior, bio). Obsahuje pouze sbalené listy a části listů, bez oddenků a dlouhých řapíků. Dobře se odměřuje a má skvělou, silnou zaoblenou chuť i dlouhotrvající sladkou dochuť. Snese několik nálevů..., podobně jako nejkvalitnější pravé čaje a je vhodný pro metodu přípravy Gong Fu Cha. Jde o sortu mimořádné kvality (===> pečlivý selektivní -ruční- sběr), vzácný produkt, jež je obvykle hůř dostupný.

jiaogulan-NepustilTea-superior-nejvyssi-trida-byliny-BIO-velikost-cajinak

Jiaogulan nejvyšší kvality (NepustilTea-superior, bio) se vyznačuje pěknými "čajinkami" a 100% čistotou. Lepší produkt na trhu nenajdete!

nekvalitni_jiaogulan_s_rapi

Nepříliš kvalitní thajský jiaogulanu = obsahuje nadbytek řapíků a oddenků. Relativně dobře se odměřuje. Chuť odpovídá vzhledu, tj. převládá výrazná bylinná chuť a dochuť.

jiaogulan_kvalita_odpad_odd

Příklad odpadu (oddenky se zbytky listů a stonky jiných bylin) z finální úpravy běžné sorty jiaogulanu (určeného pro thajský trh). Chuť bylinná, nálev světlý, rozhodně bych tuto "speciální sortu" jiaogulanu nepil ani kdybych jej obdržel zdarma (účinné jsou pouze listy)...

cinsky_nekvalitny_comintrading_1

Z této "špičkové" sorty jiaogulanu čínské provenience jsem si nálev udělal "ex post", jiaogulan jsem totiž od čínského dodavatele v ČR velkoobchodně (na žádost jednoho zákazníka) koupil bez předchozího ochutnání..., a to jsem dělat neměl. Pěkně jsem totiž naletěl a jak se česky hezky říká "prohloupil". "Kupovat zajíce v pytli" se skutečně nemusí vyplatit! Zakroužkované listy v originálním 1 kg balení (PE pytel) patří čaji (stejně tak spousta silnějších hnědých větviček nebo tmavě hnědozelených lístků různého vzhledu - viz níže). Přestože dodavatel reklamaci uznal, nepřipustil že jde o směs jiaogulanu s čajem. Zakroužkované listy (můžete si je prohlédnout níže) označil následovně (cituji doslova část jeho vyjádření) "Světlé lístky byly identifikovány jako starší listy Jiao Gulanu, či listy vzrostlejší rostliny Jiao Gulan."...

cinsky_nekvalitny_comintrading_2

Zde je výše popsaná směs vyluhovaná, svěže zelené listy patří opravdu jiaogulanu, všechny světlé a tmavší listy (celé, potrhané, části řapíků a flešů) pak pravému čaji, uvedená kombinace se za suchého stavu špatně odhaluje (hlavně pokud se s tím nepočítá a zkušenost s podvody chybí). Přimíchané listy čaje se v nálevu silně projeví vyluhováním nepříjemných tříslovin, nálev je značně zakalený a bez jiskry)..., s tímto nelegálně prodávaným produktem (viz ROHY - Registr rozhodnutí hlavního hygienika ČR) se lze na českém trhu a v e-shopech běžně setkat! Poznáte jej lehce, když si zhotovíte nálev a listy prozkoumáte. Kvalitní thajský jiaogulan nesmí obsahovat přímíšeniny pravého čaje (listů nebo řapíků, větviček apod.) a jiných bylin v takovém množství (maximálně ojediněle).

jiaogulan_comintrading_soucasti_1 

Defilé jednotlivých součástí směsi, kterých je šest: a listy jiaogulanu, typické tmavěji zelené barvy, b světlejší samostné -různě pevně sbalené- čajové lístky, c tmavší čajové lístky s větvičkou, d samostatné tmavě zelenohnědé čajové lístky bez větvičky, sbalené jinak než světlé čajové lístky (b), e řada úlomků různých stonků nepatřících jiaogulanu ale spíše čajovníku, případně jiným bylinám, f stonky/oddenky a řapíky listů jiaogulanu

jiaogulan_comintrading_soucasti_2

Vzhled jednotlivých vyluhovaných součástí směsi a barva nálevu: a) listy jiaogulanu, typické tmavěji zelené barvy, b) světlejší samostatné sbalené čajové lístky, c tmavší čajové lístky s větvičkou, d samostatné tmavě zelenohnědé čajové lístky bez větvičky, e řada úlomků různých stonků nepatřících jiaogulanu ale spíš čajovníku a jiným bylinám, f trochu stonků a oddenků jiaogulanu - rozdílnost nálevů není třeba komentovat, je zřejmá na první pohled... (podrobnější náhledy viz níže)

jiaogulan_comintrading_soucasti_3

Nálev a listy vyluhovaného jiaogulanu - všimněte si nejenom typické zelené barvy listu ale i jeho zvláštně zoubkovaného okraje (může být mírně špičatější) a žilnatiny..., v šálku je typický prach (chloupky a úlomky vznikající při zpracování listu, jež je mnohem tenčí/křehčí než list čajovníku), nálev je relativně chuťově OK.

jiaogulan_comintrading_soucasti_4

Nálev a listy vyluhovaného čaje - všimněte si žilnatiny i okrajů listů typických pro čajovník..., barva netypická pro jiaogulan, v nálevu není mnoho drobných částí a prachu, nálev je chuťově identický s nálevem běžného zeleného čaje (levný gunpowder apod.).

jiaogulan_comintrading_soucasti_5

Nálev a listy vyluhovaného čaje (pravděpodobně nějaký oolong) - všimněte si, že jde o části lístků na silných větvičkách nepatřící jiaogulanu ale čajovníku (kulaté hnědé stonky), barva odlišná od předchozích listů, chuť blížící se k mírně pečenému levnému oolongu.

jiaogulan_comintrading_soucasti_6

Nálev a listy vyluhovaného čaje (zřejmě nějaký oolong) - listy jsou velmi tuhé, pevně podélně rolované a vůbec se nerozvinuly, rozhodně nepatří jiaogulanu, barva je příliš tmavá, stejně tak nálev, jež se chuťově blíží k nějakému více pečenému (tmavšímu) oolongu.

jiaogulan_comintrading_soucasti_7

Nálev ze stonků/větviček čaje (a jiných bylin) - stonky dřevnaté, kulaté, nerýhované i s kůrou/lýkem akorát nabobtnaly, chuť nálevu evokuje "onči" (větvičky z pečených oolongů).

jiaogulan_comintrading_soucasti_8

Typické lodyhy, oddenky a části řapíků listů jiaogulanu - odpovídá jak barva (zelené odstíny) tak vzhled (rýhování a průřez), nálev je světlý a chuťově nedobrý (obecně je známo, že stonky celkově kazí chuť jakéhokoliv nálevu jiaogulanu).

jiaogulan_a_caj_nalevy

Příklad rozdílnosti nálevůa = zelený čaj (Gunpowder, špičková kvalita, Čína), b = zelený čaj (Tai Lao, Čína), c = zelený čaj (Yong Xi Huo Qing, Čína), d = zelený čaj (Green Oolong Tea, Thajsko), e = oolong (Haiyih superior, Vietnam), f = oolong (Feng Huang Dan Cong, Čína), g = jiaogulan (Thajsko) ===> luhováno v degustačním šálku, 3 min., voda 100°C).

jiaogulan_a_caj_listy

Příklad rozdílnosti habitu listů (pravý čaj - zelený, polozelený/oolong + listy Jiaogulanu): a = zelený čaj (Gunpowder, Čína), b = zelený čaj (Tai Lao, Čína), c = zelený čaj (Yong Xi Huo Qing, Čína), d = zelený čaj (Green Oolong Tea, Thajsko), e = oolong (Haiyih superior, střední Vietnam), f = oolong (Feng Huang Dan Cong, Čína), g = jiaogulan (severní Thajsko).

jiaogulan_cinsky_teata 

Na českém trhu prodávaný jiaogulan (originálně balený v Číně) = názorný příklad prodeje se zcela chybnými údaji na etiketě (dle mého názoru a zkušeností by text těžko prošel při schvalování/notifikaci produktu pro prodej v České republice), bylina má skutečně nepříjemnou "bylinnou" chuť bez sladkosti a dost drtě (ojediněle lodyhy). Datum na etiketě nesouhlasí s datumem expirace na balení..., etiketa přelepovaná (... dvě na sobě, proč?)

jiaogulan_cinsky_asiaclass

Další podobný produkt s nepovolenými údaji na etiketě. Jeho vzhled je podobný "speciálnímu jiaogulanu" - viz obrázek výše, chuť bylinná, nevýrazná bez jakékoliv sladkosti (důsledek složení - převažují oddenky byliny), dokonce mi připadalo, že bylina není dobře usušena (důsledek skladování nebo výroby ?).

jiaogulan_cinsky_porovnani

Oba naposledy zmíněné produkty vedle sebe, není ani potřeba upřesňovat který je který...

expect_thajska_liana_01

Originálně balený thajský produkt je k dostání v Thajsku i v Čechách, v našich končinách s podivným označením "thajská liána" (ani mě nepřekvapuje, co jsou obchodníci schopni vymyslet za bludy), že by i dovoz byl dokonale vymyšlen a deklarován (a clen) jako liána?

expect_thajska_liana_02

Zřejmě je toto balení nejlépe umístit na slunce (když už má průhledný obal), jiaogulan je totiž na slunce zvyklý a u nás by mu mohla být dost zima; když slunce nesvítí, dejte ho na topení, tomuto produktu to už neublíží...

expect_thajska_liana_03

Balení skrývá bylinu se značným podílem oddenků/stonků, jež kazí vzhled i chuť...

sanleaf_de_01

Natural Products (pocházející z EU - SRN a původem z Číny) jsem objednal přes internet...

sanleaf_de_02

Za dost eur jsem obdržel jiaogulan v jednoduchém papírovém sáčku a ještě s okénkem pro dobrý (můj) náhled či pro výhled byliny, ... zasilatel to primárně neupřesnil.

oxalis_jia_gu_lan_ball_01

Tento jiaogulan považuji za vítěze všech jiaogulanových vylomenin; začal se napřed prodávat na Slovensku a dnes je i v Čechách; celé výhonky s lístky (jak vypadají lze dohledat na stránkách čínského producenta) jsou baleny do koulí (výrobce je označuje jako "Dragon ball shaped Jiaogulan tea" čili zřejmě "Jiaogulanové dračí koule") a aby vše drželo pohromadě, je přidána sladké pojivo - sacharóza (cukr), což je na produktu vidět a hlavně sladká chuť nálevu pak s přehledem přebíjí ostatní vjemy, dokonce i vůni; o zdravotním prospěchu lze diskutovat, ačkoliv je obecně známo, že léčebně jsou účinné především listy (patřičně vzrostlé)...

oxalis_jia_gu_lan_ball_02

Čínský výrobce na svých stránkách řadí bylinu mezi Flavored Tea a myslí tím zřejmě v produktu obsažené sladidlo; ... český šiřitel této vylomeniny na etiketě pro jistotu neuvádí nic, ... buď plánovitě klame spotřebitele nebo na to zapomněl; nasnadě je otázka, proč je potřeba jiaogulan - což je chuťově brilantně vyvážená bylina (a sladkost - jako jedna z mnoha chutí - je jí vlastní) - ještě přichucovat cukrem? Pokud to sladké lepidlo cukrem (zdá se mi, že nějak sladí příliš).

Pozn.:
2022-05-23 - našel jsem v prodeji tentýž produkt s uvedeným složením - Jiaogulan (ženšen pětilistý), sacharóza.

1750 

Další čínská varianta jiaogulanu - prodáváno jako "Jiao Gu Lan - Dračí fousy", zaznamenáno 2022-05-23.