NAVRCHOLU.cz
právě se nacházíte na stránce: index - čajová školka - Pu-Erh_2

Pu-Erh (část 2.) - "jednorázovky"

Puery (Pu-Erhy) se vyskytují v mnoha tvarech, nejmenším lze říkat "jednorázovky", což je termín, jež zde pro jednoduchost zavádím a zřejmě jej v čajové literatuře často nenajdete.

„Jednorázovky“ jsou miniaturní puerové tvary, kdy každý tvar je jedna dávka čaje, nemusíme tedy nic odměřovat, rýpat ani vážit.

Příprava je nadmíru jednoduchá. Jeden celý čajový tvar vložíme do malé konvičky vyčleněné na ten který typ puerů (pokud jde o nasákavé materiály), do skleněné malé konvičky či do filtru konvičky KAMJOVE (TP-120, TP-340 apod.). Ideální je objem 100 - 180 ml. Čaj zalijeme vroucí vodou a po 5 – 10 sekundách rychle slijeme (tento tzv. oplachovací nebo "nultý" nálev se nepije, slouží k opláchnutí a nabuzení čaje). Čaj necháme ve vlhku 2 – 3 minuty nabobtnat (dobré je konvičku uzavřít víčkem), pak jej opakovaně zaléváme vroucí vodou.

Čaj luhujeme krátce, dle chuti, první nálevy mohou být kolem 10 – 20 sekund. Jak se čajový tvar rozvolňuje/rozpadá, dobu luhování přiměřeně zkracujeme. Dobře rozvolněný čaj mnohdy stačí jen prolévat (zalít a po odložení nádoby s horkou vodou hned slít)! V pozdějších nálevech (kdy je čaj již méně či více vyčerpaný) čas luhování (podle potřeby - chuti a barvy nálevu) prodlužujeme, nálev z konvičky vždy velmi pečlivě slijeme, místo konvičky lze použít obyčejné dva hrnky a sítko apod.

Čaj se snažíme vyčerpat kontinuálním pitím a nálevy zhotovit bez dlouhých přestávek. Nechat čaj "rozluhovaný" několik desítek minut či nějakou hodinu je sice možné ale nedělá se to. Sám to však zhusta porušuju. Hlavně když si pozdě v noci rozdělám nějaký pěkný či drahý puer, nedopiju jej a čaj je škoda vyhodit. Pokračuji v něm ráno či dopoledne. Číňan by to však nerad viděl a určitě by to tak záměrně nepraktikoval...


© Ing. Zdeněk Nepustil, 19. 10. 2012

 

fotogalerie v přípravě

můžete vyzkoušet:
Degustační sada puerů 1

právě se nacházíte na stránce: index - čajová školka - Pu-Erh_1
DOBRÉ ČAJE
pro inspiraci, pohodu a lepší zdraví ®

 

zpět do GLOSÁŘE

 

Všechna práva vyhrazena © DOBRÉ ČAJE pro inspiraci, pohodu a lepší zdraví ®, založeno 2005, webdesign DOBRÉ ČAJE 2011
Poslední aktualizace 19.10.2012

MĚJTE STÁLOU STOPROCENTNÍ KONTROLU NAD STRESEM***ZBAVTE SE NAPĚTÍ***ZÍSKEJTE VÍCE ENERGIE***ZVYŠTE SVOU VYTRVALOST***VYTVOŘTE SI POHODU, KLID A PROŽIJTE SPOUSTU INSPIRATIVNÍCH CHVIL***POSILUJTE TRVALE SVOU IMUNITU I ODOLNOST***VĚDOMĚ PRACUJTE NA PREVENCI NEJHORŠÍCH CHOROB, KTERÉ VÁS MOHOU ZASKOČIT (RAKOVINA, MRTVICE, INFARKT MYOKARDU)***POZITIVNĚ OVLIVŇUJTE FUNGOVÁNÍ CELÉHO SVÉHO TĚLA***ZLEPŠETE SI CELKOVÉ ZDRAVÍ***PRODLUŽTE SI ŽIVOT
odkazy
mapa stránek