NAVRCHOLU.cz
právě se nacházíte na stránce: index - čajová školka - Čína - Gong Fu 3

Čína - Gong Fu (část 3.)

V dnešním uspěchaném světě je obvykle na tradiční "čajování" velmi málo času. Vše je v běhu, letu, jízdě, přesunu... Čas nás neúprosně žene do budoucnosti a nebere ohled na nic. Trpí tím naše těla i duše. V tom trvalém shonu mi nejvíc vadí mobilní telefon a e-mail, vymoženosti posledních několika desítek let. Všichni, kdo těmto moderním komunikačním prostředkům podlehli (a dokonce se stali na nich doslova závislí), neumí na svět pohlížet, jinak než přes tyto "ďábelské" přístroje. Neumí je vypnout ani odložit. Neumí napsat dopis a nikdy s ním nebyli na poště. Nikdy neotevřeli knihu za účelem četby, s cílem se nerušeně ponořit do dějů, příběhů a jiných světů. A co je horší. Ztrácí schopnost komunikovat jinak než smskami a přihlouplými aktivitami v sociálních sítích. Moderní doba se tlačí i do tradičních forem přípravy čaje, bezohledně a nekompromisně. Pokud vynecháme svět zaplavený pytlíkovými čaji (přesněji: čajem ve smáčecích sáčcích), není naštěstí situace tak tragická. Malá konvička s šálky nezabere tolik místa, aby nemohla stát někde na dosah. Je samozřejmě lepší, rozbalit celou (originální Gong Fu) soupravu pro přípravu čaje a oddat se uklidňujícímu rituálu přípravy. Ale alespoň ta jediná konvička se šálky, minimalistické pojetí, je lepším řešením než hrnek s pytlíkem "smetí"...

Nemáte-li možnost si čaj připravovat tradičně ani minimalisticky, a nehodláte se ho zříci, je v záloze geniální řešení: příprava metodou Gong Fu pomocí konviček KAMJOVE.

S konvičkami typu PRESS TEA ART POT, jak je výrobce označuje, jsem se setkal kdysi na Taiwanu a nevěnoval jim příliš pozornosti. Snad z toho důvodu, že první cesty do Asie jsou natolik ohromující a překvapující, že řada detailů zůstává nepovšimnuta. Stály v nepřeberném množství tvarů a velikostí ostatních konvic, zcela přirozeně. Nijak nebudily zvláštní pozornost. Jelikož na cestách usilovně fotím, vše a všude, našel jsem je až na fotkách... Až později jsem zjistil, že konvička KAMJOVE je geniálním spojením funkce tradiční konvičky, slévací nádoby, sítka, operace slévání čaje a (u některých typů) i finální operace pití (šálku).

Ačkoliv dávám přednost tradičnímu nádobí, mají konvičky KAMJOVE v mém vybavení již pátý rok nezastupitelné místo. Stojí mi u počítače, přenáším je sem a tam a když je zapomenu umyté na tácu (ležícím na pračce), pěkně při ždímání o sebe zvoní... Používám je na přípravu všech čajů, bylin a zvláště čajů vícenálevových.

Říká se, že v jednoduchosti je krása. O konvičkách KAMJOVE to platí dvojnásob. Prostě si vezmete svůj oblíbený čaj, vložíte jej do filtru a zalijete vodou správné teploty. Po uplynutí doby luhování zmáčknete tlačítko (na víčku konvičky) a nálev přepustíte pod filtr. Čaj je hotov. A máte-li čaj vácenálevový (oolong, Pu-Erh apod.), můžete celý proces podle potřeby opakovat. Z konvičky čaj naléváte do šálků. Konvička TP-340 má dokonce tvar hrnku a po odstavení filtru (na obrácené víčko, mimo konvičku) můžete čaj z konvičky rovnou pít... Doporučuji vám některou konvičku koupit a vyzkoušet!

© Ing. Zdeněk Nepustil, 16.1.2012

právě se nacházíte na stránce: index - čajová školka - Čína - Gong Fu 3
DOBRÉ ČAJE
pro inspiraci, pohodu a lepší zdraví ®

 

zpět do GLOSÁŘE

 

KAMJOVE TP-340 (350/180 ml)
KAMJOVE TP-160 (500/215 ml)
KAMJOVE TP-190 (900/215 ml)
Porovnání velikosti filtrů
(zleva 100 ml, 180 ml a 215 ml)
Všechna práva vyhrazena © DOBRÉ ČAJE pro inspiraci, pohodu a lepší zdraví ®, založeno 2005, webdesign DOBRÉ ČAJE 2011
Poslední aktualizace 16.1.2011

MĚJTE STÁLOU STOPROCENTNÍ KONTROLU NAD STRESEM***ZBAVTE SE NAPĚTÍ***ZÍSKEJTE VÍCE ENERGIE***ZVYŠTE SVOU VYTRVALOST***VYTVOŘTE SI POHODU, KLID A PROŽIJTE SPOUSTU INSPIRATIVNÍCH CHVIL***POSILUJTE TRVALE SVOU IMUNITU I ODOLNOST***VĚDOMĚ PRACUJTE NA PREVENCI NEJHORŠÍCH CHOROB, KTERÉ VÁS MOHOU ZASKOČIT (RAKOVINA, MRTVICE, INFARKT MYOKARDU)***POZITIVNĚ OVLIVŇUJTE FUNGOVÁNÍ CELÉHO SVÉHO TĚLA***ZLEPŠETE SI CELKOVÉ ZDRAVÍ***PRODLUŽTE SI ŽIVOT
odkazy
mapa stránek