NAVRCHOLU.cz
právě se nacházíte na stránce: index - čajová školka - čaj a zen 1

Chuť čaje a zenu jsou jedno

Pijeme čaj se ctihodnou paní Sun-Woo Park, ukazujeme si několik dní, jak tento nápoj připravují v Jižní Koreji. Paní Park se například obleče do nádherného zeleného kostýmu určitého odstínu a pak připraví šleháním čaj malcha. Hle, barva nálevu je s ním naprosto shodná. Pár minut věnujeme skládání ubrousku. Paní Park poznamená, že adepti čajového obřadu se tento jednoduchý pohyb učí měsíc. Aby ne. Čajový obřad můžete v Koreji studovat až sedm let a získat titul Phd. Přitakali jsme informaci, že vodu pro obřad je nutné připravit den předem. Tomu rozumíme, přeci aby odstála. Chvilka vyjasňování s překladatelkou do Angličtiny, dcerou paní Park a dostáváme jinou zprávu. Jde o to, aby voda byla klidná, tedy aby se s ní před obřadem „nehýbalo“. Jsme jako příznivci čajové kultury uvyklí na ledacos, ale takové zacházení s vodou, jako s živlem takové kvality nato opravdu nejsme z našeho evropského prostoru připravení. Dny ubíhají a všichni začínáme být přátelé. Dnes se budeme věnovat energiím v čaji, oznámí čajová velmistryně. Nejdříve každý zhotoví tento stejný zelený čaj. Navzájem ochutnáváme. To není možné! Každý šálek chutná jinak. Muž, mohutnější postavy, nabízí nálev silný jako jeho paže. Drobná dívenka nám podává šálek s čajem lehkého jako rosa na okrajích listů. Tedy každý jsme jiný a skrz každého se čaj projeví jinak. Je to známo v České zemi? Je to součást našeho gastropovědomí? Ale to nejlepší nás teprve čeká. Paní Park, ředitelka Chungwoon institutu čajové kultury, s vlastním televizním pořadem, která má přes pět set žáků v Koreji a nás asi devět v Čechách, se tajuplně tváří a podává nám právě připravený čaj. A tak polknu první doušek. Co se to se mnou děje? Chci se objímat! A to hned. Ach, vy rozmilí přátelé, tak vás chci objímat. Vrhly mi slzy do očí a poněkud zmateně se rozhlížím po ostatních. Zachytím spiklenecký pohled první čajové dámy Koreji a slyším její slova: Do tohoto čaje jsem dala své srdce.

Gratuluji čtenáři, právě jsi se v pohodlí domova, dozvěděl o nejvyšším tajemství na Cestě čaje. Nejenom na Cestě čaje. Srdce přeci můžeme dát do všeho.

Sepsáno pro Zdeňka Nepustila a jeho Dobré čaje na přelomu let 2010 a 2011.

Kamil Novotný, Iluzionista čajem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

paní Sun-Woo Park, korejský čajový obřad, Praha 2010

související problematika:

- jedinečný certifikát
- korejské čaje
- korejský černý čaj Uri Hong Cha
- korejský čajový obřad - foto 1

 

 

právě se nacházíte na stránce: index - čajová školka - čaj a zen 1
DOBRÉ ČAJE
pro inspiraci, pohodu a lepší zdraví ®

 

GLOSÁŘ

zpět do glosáře

Je, bylo a bude (novinky)
Všechna práva vyhrazena © DOBRÉ ČAJE pro inspiraci, pohodu a lepší zdraví ®, založeno 2005, webdesign DOBRÉ ČAJE 2011
Poslední aktualizace 12.9.2012

MĚJTE STÁLOU STOPROCENTNÍ KONTROLU NAD STRESEM***ZBAVTE SE NAPĚTÍ***ZÍSKEJTE VÍCE ENERGIE***ZVYŠTE SVOU VYTRVALOST***VYTVOŘTE SI POHODU, KLID A PROŽIJTE SPOUSTU INSPIRATIVNÍCH CHVIL***POSILUJTE TRVALE SVOU IMUNITU I ODOLNOST***VĚDOMĚ PRACUJTE NA PREVENCI NEJHORŠÍCH CHOROB, KTERÉ VÁS MOHOU ZASKOČIT (RAKOVINA, MRTVICE, INFARKT MYOKARDU)***POZITIVNĚ OVLIVŇUJTE FUNGOVÁNÍ CELÉHO SVÉHO TĚLA***ZLEPŠETE SI CELKOVÉ ZDRAVÍ***PRODLUŽTE SI ŽIVOT